Výskumník/čka alebo vysokoškolský/á učiteľ/ka, zamestnanec/zamestnankyňa s pracovnou zmluvou

  1. Posúďte svoju daňovú rezidenciu na základe slovenskej legislatívy a krajiny vášho predchádzajúceho/súčasného pobytu, krajiny pôvodu alebo krajiny predchádzajúceho/súčasného príjmu.

    Na základe §2 Zákona o dani z príjmov (č.  595/2003 Z.  z.), sa osoba považuje za daňového rezidenta, ak spĺňa jedno z nasledujúcich kritérií:

        • má trvalý pobyt na Slovensku,
        • obvykle sa zdržiava na území Slovenskej republiky, t.  j. minimálne 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a  to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach,
        • osoba má bydlisko na Slovensku, ktoré nie je využívané výlučne na príležitostné účely, čo naznačuje silné osobné a ekonomické väzby na krajinu.


    Slovenskí daňoví rezidenti sú daňovníci s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
    Predmetom dane tohto daňovníka je príjem plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a aj zo zdrojov v zahraničí (tzv. celosvetové príjmy), pokiaľ nie je uvedené inak v príslušnej zmluve o zamedzení dvojitému zdaneniu.

    Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou je osoba, ktorá nie je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou. Takýto daňovník platí na Slovensku iba daň z  príjmov plynúcich zo zdrojov na Slovensku.

  2. Zistite, či má Slovensko uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len „Zmluva“) s krajinou, vášho predchádzajúceho/súčasného pobytu, krajiny pôvodu alebo krajiny predchádzajúceho/súčasného príjmu.

Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sú zvyčajne vypracované na základe medzinárodne dohodnutých vzorových zmlúv, napriek tomu sa číslovanie článkov v jednotlivých bilaterálnych zmluvách môže mierne líšiť. Nasledujúce otázky vychádzajú buď z Modelovej daňovej zmluvy OECD o príjmoch a majetku alebo z typických ustanovení v niektorých zmluvách týkajúcich sa cieľovej skupiny výskumníkov/profesorov atď.