Zamedzenie dvojitého zdanenia

Zamedzenie dvojitého zdanenia

Zákon o dani z príjmu (§ 45) a zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia špecifikujú aj metódu eliminácie dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti, a to zápočet dane alebo vyňatie príjmov zo základu dane (zvyčajne článok 22 alebo 23 Zmlúv).

  • Metóda vyňatia príjmov: Domovská krajina daňovníka (= štát rezidencie) oslobodzuje určité príjmy od zdanenia, ak už boli preukázateľne zdanené v zahraničí.
  • Metóda zápočtu dane: Dane zaplatené v inej než domácej krajine sa započítavajú voči domácemu daňovému záväzku daňovníka v štáte rezidencie.

Článok 23 (alebo podobný) z  Modelovej daňovej zmluvy OECD o príjmoch a majetku:

Metóda vyňatia príjmov (zjednodušená verzia)

Ak rezident jedného zmluvného štátu (= štát rezidencie) poberá príjmy, ktoré sa môžu podľa ustanovení tejto zmluvy zdaniť v druhom zmluvnom štáte (= štát zamestnania), skôr uvedený štát (= štát rezidencie) vyjme tento príjem zo zdanenia.

 Ak v  súlade s  ktorýmkoľvek ustanovením tejto zmluvy sú príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu (= štát rezidencie), vyňaté zo zdanenia v tomto štáte (= štát rezidencie), tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy tohto rezidenta prihliadať na tieto vyňaté príjmy. Ustanovenia odseku  1 sa neuplatnia na príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu (= štát rezidencie), ak druhý zmluvný štát (= štát zamestnania) uplatňuje ustanovenia tejto zmluvy na vyňatie týchto príjmov.

Metóda zápočtu dane (zjednodušená verzia)

Ak rezident jedného zmluvného štátu (= štát rezidencie) poberá príjmy, ktoré sa môžu podľa ustanovení tejto zmluvy zdaniť v druhom zmluvnom štáte (= štát zamestnania), skôr uvedený štát (= štát rezidencie) môže povoliť zníženie dane z príjmov tohto rezidenta o sumu rovnajúcu sa dani z príjmov zaplatenej v tomto druhom štáte (= štát zamestnania);

Suma, o ktorú sa daň zníži, však v žiadnom prípade nepresiahne tú časť dane z  príjmov vypočítanej pred jej znížením, ktorá prípadne pripadá na príjmy, ktoré sa môžu zdaniť v  tomto druhom štáte (= štát zamestnania)

Ak v  súlade s  ktorýmkoľvek ustanovením tejto zmluvy sú príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu (= štát rezidencie), oslobodené od dane v tomto štáte (= štát rezidencie), tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy.

Zamedzenie dvojitého zdanenia v § 45 Zákona o dani z príjmov

  1. Ak slovenský daňový rezident dosiahne príjem z  krajiny, s  ktorou má Slovensko uzavretú zmluvu o  zamedzení dvojitého zdanenia, zdanenie sa vo všeobecnosti riadi pravidlami podľa tejto zmluvy.

    Ak sa v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia uplatňuje metóda zápočtu, dane zaplatené v zahraničí môžu byť započítané do úhrnu zaplatených daní na Slovensku. Zaplatená daň sa započítava do takej výšky, ktorú možno v zahraničí vybrať podľa danej zmluvy. Napriek tomu, že konkrétna zmluva o  zamedzení dvojitého zdanenia uvádza metódu zápočtu dane, daňovník môže zahraničné príjmy na Slovensku vyňať zo základu dane, ak je to pre daňovníka výhodnejšie. Je to však možné len, ak bol príjem preukázateľne zdanený v zahraničí.

  2. Ak slovenský daňový rezident dosahuje príjmy z krajiny, s ktorou Slovensko nemá uzavretú zmluvu o  zamedzení dvojitého zdanenia, uplatňuje sa na tieto príjmy metóda vyňatia príjmu, ale tiež len za predpokladu, že príjem bol preukázateľne zdanený v zahraničí.

 V súhrne:

 Metóda vyňatia príjmu:

  • Príjem, ktorý bol zdanený v  zahraničí, môže byť vyňatý zo základu dane daňovníka v jeho daňovom priznaní na Slovensku/v štáte rezidencie.
  • Daňovník (daňový rezident) uvedie v daňovom priznaní zahraničný príjem ako súčasť celosvetových príjmov, ale daň sa nebude z tohto príjmu na Slovensku platiť, ak bola zaplatená v zahraničí a má k tomu náležité doklady.

 Metóda zápočtu dane:

  • Daňovník si porovná daň zaplatenú v zahraničí z  príjmov plynúcich zo zahraničia s  daňou vypočítanou podľa slovenského zákona o dani z príjmov.
  • Ak bol príjem zdanený v zahraničí nižšou sadzbou dane, daňovník je spravidla povinný tento rozdiel zaplatiť na Slovensku.

 

Metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia podľa zmlúv (k marcu 2025)